تهران، شهریار ، خیابان ولیعصر ، رو به روی پارک کودک ، ساختمان مدائن ، طبقه زیر زمین

Search
Close this search box.
تزریق ژل یا فیلر صورت

فیلر صورت

 ژل (فیلر) چیست؟

زیر پوست ما ملکول‌هایی به نام کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید وجود دارند که همچون داربستی باعث حفظ استحکام، طراوت، جوانی و شادابی پوست می‌شوند. در صورت ما بالشتک‌های چربی خاصی در نقاط مختلف آناتومیکی صورت وجود دارند که باعث ایجاد حالت پری در صورت می‌شوند. با گذشت زمان و پیری این بالشتک‌های چربی تحلیل می‌روند، کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید کمتر تولید می‌شود. ژل‌ها یا فیلرها مواد آماده‌ای هستند که توسط کمپانی‌ها در محیط‌های استریل آزمایشگاه تولید می‌شوند و خاصیت پرکنندگی و القای کلاژن سازی دارند. با تزریق آن‌ها در نواحی تحلیل رفته‌ی صورت و بدن می‌توان جوانی و شادابی را به نواحی مورد تزریق برگرداند.

ژل با فیلر چه تفاوتی دارد؟

فیلر یعنی پرکننده. پرکننده‌ها یا به صورت آماده هستند مثل ژلها و یا چربی هستند که از بدن خود فرد گرفته می شود.

امروز از اصطلاح فیلربرای ژل‌ها استفاده می‌شود و این دو معادل هستند.

چرا فیلر (ژل) تزریق کنیم؟

همانطور که توضیح داده شد با افزایش سن چربی‌های صورت تحلیل می‌رود و کلاژن، الاستین، هیالورونیک اسید و.. که جوان‌کننده هستند کمترتولید می‌شوند. این فرآیندهای پیری باعث می‌شود زیر چشم گود شود، گونه‌ها پری و جذابیت قبل را نداشته باشند، شقیقه‌ها فرورفته شوند، خط خنده عمیق شود و لبها نازک‌تر و چروکیده شوند، زاویه فک کوچکتر شود، پوست و بافت صورت حالت افتاده و آویزان و شل پیدا کند ودر نتیجه طراوت و شادابی صورت کاهش یابد. با تزریق فیلرهای آماده زیر سطح پوست حجم از دست رفته جبران می‌شود و نواحی گفته شده پر و اصلاح می‌شود وسن فرد چندین سال به عقب برگشته ،جوان‌تر می‌شود.

تزریق فیلر لزوما در جهت مقابله با روند پیری استفاده نمی‌شود. در جوانان به منظور مدلینگ صورت یعنی افزایش سایز گونه، لب، زاویه فک و … و یا در جهت رفع نواقص صورت مثل چانه و زاویه فک کوچک، گونه‌های تخت و …. کاربرد دارد. 

چند نوع ژل (فیلر) وجود دارد؟

از نظرجنس فیلرها به انواع هیالورونیک و غیرهیالورونیک (پلی کپرولاکتون،کلسیم هیدروکسی آپاتایت ،پلی ال لاکتیک اسید و…) تقسیم می‌شوند. هیالورونیک‌ها شایع‌ترین، پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین فیلرها هستند.

از نظر مارک ژل: برندهای بسیار زیادی در مارکت ایران وجود دارد، اعم از مجوزدار و بدون مجوز

متاسفانه امروزه بدلیل اقبال زیاد به کارهای زیبایی و افزایش قیمت فیلرهای مجوزدار و مرغوب، ژل‌های چینی و تقلبی زیادی وارد بازار شده‌اند. افراد غیرپزشک و سودجوی زیادی وارد حوزه‌ی پزشکی شده‌اند و با سوء استفاده از تمایل فراگیر جامعه به زیبایی، سلامت مردم را بازیچه‌ی منافع خود می‌کنند.

فیلرهای مجوز دار برای تزریق در صورت در بسته بندی‌های یک سیسی با نشان کمپانی معتبر مربوطه و برچسب وزارت بهداشت ارائه می‌شوند.

فیلر ( ژل) ها چقدر ماندگاری دارند؟

ماندگاری فیلر به دو مسئله بستگی دارد: جنس فیلر و منطقه‌ای که تزریق می‌شود.

فیلرهای از جنس هیالورونیک اسید معمولا حداکثر 12 ماه ماندگاری دارند. یعنی کم کم در بدن تجزیه و دفع می‌شوند. اما فیلرهایی با ماندگاری بالاتر هم هستند که جنسی غیر از هیالورونیک اسید دارند مثلا کلسیم هیدروکسی اپاتایت، پلی ال لاکتیک اسید، پلی متیل متاکریلات و …. که بیشتر انواع این فیلرهای با ماندگاری بالاتر در ایران موجود نیستند.

مسئله ی تاثیرگذار دیگر در ماندگاری محل تزریق است: نواحی که حرکت زیادی دارد مانند لب ژل سریع‌تر جذب می‌شود و در نواحی با حرکت کمتر مثل زیر چشم بیشتر می ماند.

آیا تزریق ژل صورت را مصنوعی می کند؟

اگر ژل به اندازه و با رعایت اصول علمی زیبایی انجام شود نه تنها صورت مصنوعی نمی‌شود بلکه بسیار طبیعی زیبا می‌شود پس در انتخاب پزشک خود دقت کنید. متخصصان پوست مو زیبایی این دانش زیبایی و تزریق فیلر را در دوره‌ی تخصصی فرا می‌گیرند.

کاربردهای فیلر(ژل)

 •  درمان چروک‌ها و چین‌های عمیق مثل خط خنده
 • پر کردن گونه‌ها، لب‌ها، شقیقه‌ها
 • درمان کاهش حجم و پری صورت که با افزایش سن اتفاق می‌افتد
 • تغییر مدل اجزای صورت مثل بینی، لب و…
 •  رفع نواقص صورت مثل چانه‌های عقب و کوچک
 • جوانسازی و جبران کمبود حجم پشت دست‌ها
 • برجسته سازی لب های ماژوردر  قسمت تناسلی زنان، افزایش حجم سینه و باسن
 • درمان جای فرورفته‌ی جوش (آکنه اسکار)

تزریق ژل

فیلر چگونه تزریق می شود؟

برای تزریق فیلر موضع ضدعفونی می‌شود. در برخی نواحی فیلر با نیدل و در بیشتر نواحی با کانول (وسیله‌ای مانند نیدل که تیز نیست و عروق را پاره نمی‌کند) تزریق انجام می‌شود. عمق تزریق به محل تزریق، غلظت ژل و هدف از تزریق بستگی دارد. می‌تواند عمیق و یا سطحی انجام شود. تزریق تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و چند دقیقه زمان می‌برد.

ژل صورت

اثر فیلر کی ظاهر می شود؟

پس از اتمام تزریق تاثیر فیلر مشخص می‌شود و محل تزریق پرتر می‌شود تورم مختصر دو سه روز بعد برطرف می‌شود. ژل‌هایی که از جنس هیالورونیک اسید هستند معمولا طی یک ماه آب جذب می‌کنند و افزایش حجم پیدا می‌کنند و در نتیجه محل تزریق پرتر می‌شود. بنابراین بهتر است جلسه‌ی تزریق بعدی حداقل یک ماه بعد باشد.

تزریق فیلر صورت

مزو ژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مزو ژل‌ها، دسته‌ای از ژل‌ها هستند که از جنس هیالورونیک اسید هستند که اتصالات ملکولی ندارند و در نتیجه در صورت پخش می‌شوند و برخلاف  ژل‌های دیگر، پرکننده نیستند و به منظور آبرسانی و حفظ طراوت وشادابی سطح پوست به کار می‌روند. پروفایلو ،جالوپرو و … جز این دسته هستند.

مراقبت های بعد از تزریق فیلر ( ژل )

 • کمپرس سرد در رفع تورم و کبودی محل تزریق شده موثر است.
 • استحمام کردن مانعی ندارد ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن محل تزریق شده خودداری نمایید.
 • در روزهای اول از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب و استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار و نوشیدنی‌های داغ) خودداری کنید.
 • مختصر کبودی و درد در محل تزریق تا چند روز بعد از تزریق طبیعی می باشد .
 • نسخه پزشک را در اسرع وقت تهیه و طبق دستور مصرف نمایید.
 • هر گونه سابقه تبخال و آلرژی را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض تزریق فیلر چیست؟

 • قرمزی،تورم،کبودی،درد در محل تزریق که گاهی اتفاق می‌افتد و گذراست.
 • گلوله شدن: به تکنیک تزریق و نوع ماده‌ مصرفی مربوط است.
 • عفونت:رعایت استریلیتی حین تزریق از این عارضه جلوگیری می‌کند.
 • حساسیت به ماده ژل :در ژل‌های معتبر و مجوز دار جهانی بسیار نادر است.
 • مسدود شدن عروق توسط ژل: خطرناک‌ترین عارضه ژل می‌باشد که ممکن است غیرقابل جبران باشد. مسدود شدن عروق توسط ژل ممکن است منجر به از بین رفتن پوست و بافت یک منطقه از صورت تا کوری شود. پس در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

با وجود تمایل مردم و شیوع زیاد تزریق فیلر و تلاش افراد سودجو در جهت ساده نشان دادن این کار، تزریق فیلر(ژل) کاری پیچیده و تخصصی است و نیاز به دانش کافی در زمینه ی آناتومی و اجزای زیر جلدی صورت یعنی استخوان‌ها، عضلات، لیگامانها، بالشتک‌های چربی و شبکه عروقی صورت دارد.

ژل‌های نامرغوب به دلیل داشتن ناخالصی و مواد مضر غیر مجاز در طولانی مدت می‌توانند شانس سرطان را افزایش دهند.

توصیه ی طلایی سلامتی ما به شما:

از فیلرهای مجوزدار استفاده کنید. از پزشک خود بخواهید بسته بندی ژل را به شما نشان دهد و جلوی شما باز کند. برچسب ژل که حاوی تاریخ مصرف، اسم و نوع ژل هست و یا کارتون ژل را تحویل بگیرید و همراه خود ببرید.

در انتخاب پزشک خود دقت کنید. متخصص پوست و مو در دوره ی تخصصی 4 ساله دانش و مهارت کافی در زمینه اجزای صورت و تزریق ژل را کسب می‌کنند و سالیانه با برگزاری کنگره‌ها و همایش‌های علم زیبایی در سطح ملی و بین المللی این دانش را به روز می‌کنند.

استفاده از مواد مرغوب جهانی و پزشک متخصص مربوطه شانس ایجاد عوارض را به حداقل می‌رساند.

مطالب مرتبط

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟ میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های جوانسازی سطح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *