تهران، شهریار ، خیابان ولیعصر ، رو به روی پارک کودک ، ساختمان مدائن ، طبقه زیر زمین

Search
Close this search box.
بلفاروپلاستی چشم

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

چشم ها و بافت پیرامونشان یکی از مهم‌ترین اجزای چهره درزیبایی هستند. معمولا با افزایش سن پوست پلک‌ها شل، بالشتک‌های چربی متورم و عضلات ضعیف می‌شود و باعث ایجاد ظاهری خسته و کاهش جذابیت وپیر شدن چشم‌ها و چهره می‌شود. افتادگی و پف پلک بالا علاوه بر اینکه از نظر زیبایی آزار دهنده است می‌تواند با ایجاد احساس سنگینی  روی چشم و اختلال در دید فرد نیز همراه باشد. البته این مسئله فقط در افراد مسن وجود ندارد، بسیاری افراد در سنین جوانی هم ممکن است دچار پف پشت پلک باشند که ممکن است فقط از نظر زیبایی مشکل ساز باشد.

بلفاروپلاستی به عمل جراحی پلک اطلاق می‌شود که می‌تواند روی پلک بالا یا پایین صورت گیرد. در این عمل جراحی، پوست، عضله و در بعضی موارد چربی اضافی در منطقه پلک‌ها برداشته می‌شود که باعث کاهش چین و چروک وپف پلک می‌شود.

ابتدا پزشک بافت اضافی که باید برداشته شود را علامت گذاری می‌کند. سپس بی‌حسی به پلک تزریق می‌شود و برش‌های مناسب با ابزار جراحی و یا لیزر داده می‌شود، بافت اضافی برداشته شده و بعد با ظریف ترین نخ بخیه انجام می‌شود. بخیه‌ها معمولا تا دو هفته‌ی بعد برداشته می‌شوند. ممکن است از نخ قابل جذب استفاده شود که در این صورت نیاز به برداشتن نیست.

این جراحی در افراد سالم که سابقه بیمار خاصی ندارند سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود ونیازی به بستری ندارد.

بلفاروپلاستی

کاندید ایده آل برای بلفاروپلاستی کیست؟

افراد مناسب برای این جراحی توسط پزشک متخصص پس از معاینه تشخیص داده می‌شوند. در صورتی که احساس می‌کنید دچار پف اضافه پلک بالا یا زیر چشم هستید یا شلی و افتادگی پوست پیرامون چشم در پلک بالا یا پایین دارید به پزشک متخصص برای بررسی بیشتر مراجعه کنید. بعضی موارد ایجاد پف در پلک بالا بدلیل افتادگی ابرو می‌باشد که باید افتادگی ابرو اصلاح شود تا نتیجه‌ی زیبایی مطلوب بدست آید.

بلفاروپلاستی چشم

نکات مهم قبل و بعد از جراحی

 • دو هفته قبل از جراحی از داروهایی مانند آسپرین، بروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن استفاده نکنید.
 • در روز عمل با چهره‌ای کاملا تمیز و بدون آرایش مراجعه فرمایید.
 • تا 48 ساعت بعد از جراحی پلک ورم افزایش می‌یابد و سپس شروع به کاهش می‌کند. در مدت 48 ساعت اول بهتر است کمپرس سرد استفاده شود، بیمار دراز کشیده و سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد تا ورم کمتر شود.
 • داروهای تجویز شده طبق دستور و با دقت استفاده شود.
 • در صورت کاهش بینایی یا درد چشم به خصوص در 24 ساعت اول حتما پزشکتان را مطلع کنید.

ماندگاری نتیجه ی عمل چقدر است؟

نتیجه‌ی عمل تا سال‌ها و حتی دهه‌ها باقی میماند . 

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

 • کبودی و تورم که طی چند روز برطرف می‌شود.
 • بسته نشدن پلک در صورت برداشت بیش از حد بافت پلک
 • باقیماندن افتادگی و پف چشم در صورت برداشت ناکافی پوست پلک
 • اسکار واضح در محل جراحی(به هر حال بلفاروپلاستی یک جراحی ست و جای عمل علاوه بر تکنیک جراحی به قابلیت ترمیم زخم بیمار نیز بستگی دارد. با توجه به برش در جهت خطوط پوستی معمولا اسکار جراحی چندان واضح نیست و در چین پلکی محو می‌شود)
 • عوارض دیگری مانند دیر جوش خوردن، جوش نخوردن و عفونت زخم اگر چه در صورت رعایت دستورات پزشک احتمال کمی دارد ولی امکان پذیر است.
 • کوری عارضه ی نادری است که امکان آن وجود دارد.
مطالب مرتبط

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟ میکرونیدلینگ یکی دیگر از روش های جوانسازی سطح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *